
Table of Content
Genuine ASTM A815 UNS S32750 Fittings Manufacturer in India As Per Specification
ASTM A815 UNS S32750 Pipe Fittings Sizes
ASME SA 815 UNS S32750 Buttweld Fittings Manufacturing Standards
SA 815 UNS S32750 Buttweld Pipe Fittings Physical Properties
ASTM A815 S32750 Bw Fittings Process
SA 815 S32750 Butt Weld Fittings Types
Super Duplex UNS S32750 Weld Fittings International Standards
ASTM B815 Gr. UNS S32750 Welded Fittings Bending Radius
ASTM A815 UNS S32750 Welded Pipe Fittings Origin
ASME SA 815 UNS S32750 Seamless Pipe Fittings Services
SA 815 UNS S32750 Butt Welding Fittings Packaging
ASTM A815 S32750 Butt Welded Joint Surface Finish
SA 815 S32750 Butt Welded Fittings Testing
| Form | Size Range | |
|---|---|---|
| Seamless | Welded | |
| Tees | 1/8" - 24" NB | Up- 42" NB |
| Cross | 1/8" - 8" NB | |
| Elbows | 1/8" - 24" NB | Up- 42" NB |
| Swage Nipple | 1/8" - 8" NB | |
| Reducers | 1/8" NB - 24" NB | Up- 42" NB |
| Return Bends | 1/8" - 8" NB | |
| End Caps | 1/8" - 24" NB | Up- 42" NB |
| Size | All Fittings | All Fittings | Elbows And Tees | 180° Return Bends | Reducers | 180° Return Bends | Caps | 180° Return Bends |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NPS | I.D | O.D | Centre -to- End Dimension | Centre-to- Centre | Length | Back-to- Face | Length | Ends Alignment |
| 32 to 48 | 0.19 | 0.25 -0.19 | 0.19 | - | 0.19 | - | 0.38 | - |
| 26 to 30 | 0.19 | 0.25 -0.19 | 0.12 | - | 0.19 | - | 0.38 | - |
| 20 to 24 | 0.19 | 0.25 -0.19 | 0.09 | 0.38 | 0.09 | 0.25 | 0.25 | 0.06 |
| 10 to 18 | 0.12 | 0.16 -0.12 | 0.09 | 0.38 | 0.09 | 0.25 | 0.25 | 0.06 |
| 5 to 8 | 0.06 | 0.09 -0.06 | 0.06 | 0.25 | 0.06 | 0.25 | 0.25 | 0.03 |
| 4 | 0.06 | 0.06 | 0.06 | 0.25 | 0.06 | 0.25 | 0.12 | 0.03 |
| 3 to 3 ½ | 0.06 | 0.06 | 0.06 | 0.25 | 0.06 | 0.25 | 0.12 | 0.03 |
| ½ to 2½ | 0.03 | 0.06 -0.03 | 0.06 | 0.25 | 0.06 | 0.25 | 0.12 | 0.03 |
| DN | SCH 10S | SCH 40S | SCH 80S | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Elbow 90° | B16.9 Equal Tee | Elbow 45° | Elbow 90° | B16.9 Equal Tee | Elbow 45° | Elbow 90° | B16.9 Equal Tee | Elbow 45° | |
| 100 | 2.10 | 3.46 | 1.08 | 4.47 | 5.27 | 2.09 | 6.18 | 7.71 | 2.81 |
| 90 | 1.70 | 2.67 | 0.75 | 2.83 | 4.08 | 1.42 | 4.00 | 5.44 | 2.00 |
| 80 | 1.25 | 1.77 | 0.63 | 2.20 | 3.31 | 1.08 | 2.97 | 4.45 | 1.50 |
| 65 | 0.85 | 1.41 | 0.48 | 1.40 | 2.19 | 0.77 | 1.81 | 3.13 | 0.99 |
| 50 | 0.50 | 0.85 | 0.25 | 0.70 | 1.28 | 0.4 | 0.91 | 1.59 | 0.59 |
| 40 | 0.30 | 0.68 | 0.17 | 0.40 | 0.86 | 0.23 | 0.51 | 1.02 | 0.29 |
| 32 | 0.23 | 0.49 | 0.11 | 0.26 | 0.59 | 0.17 | 0.40 | 0.68 | 0.23 |
| 25 | 0.14 | 0.28 | 0.08 | 0.15 | 0.29 | 0.11 | 0.22 | 0.38 | 0.14 |
| 20 | 0.07 | 0.13 | 0.03 | 0.08 | 0.17 | 0.04 | 0.11 | 0.20 | 0.05 |
| 15 | 0.06 | 0.09 | 0.03 | 0.08 | 0.10 | 0.04 | 0.10 | 0.14 | 0.05 |
| 10 | 0.03 | 0.05 | 0.02 | 0.03 | 0.03 | 0.02 | 0.06 | 0.09 | 0.04 |
Trusted ASTM A815 UNS S32750 Fittings Supplier in India in Custom Shapes and Types
ASTM A815 UNS S32750 Elbow
ASME SA 815 UNS S32750 Tee
SA 815 UNS S32750 Reducer
ASTM A815 S32750 Welded Pipe Fittings
SA 815 S32750 Seamless Pipe Fittings
Super Duplex UNS S32750 Cap
ASTM B815 Gr. UNS S32750 Stub End
ASTM A815 UNS S32750 Pipe Bend
ASME SA 815 UNS S32750 Cross
Are You Looking for ASTM A815 UNS S32750 Fittings at the Best Price? In order to obtain an estimate immediately, send an email to kalpesh@manishasteelcentre.com.
| Product | Size | Price In USD/piece |
|---|---|---|
| Elbow | 2" x Sch 40 | 5.64 |
| 4" x Sch 40 | 9.20 | |
| 3" x Sch 40 | 6.33 | |
| Equal Tee | 3/4 x 40 | 5.18 |
| 2" x 40 | 7.48 | |
| 1/2 x 40 | 4.03 | |
| Reducer | 3/4 x 1/2 x Sch 160 | 2.88 |
| 4 x 2 x Sch 80 x Sch 160 | 10.35 | |
| 1 x 1/2 x Sch 160 | 4.60 |
| Tolerance | 90° And 45° Elbows And Pipe Tee | Reducer & Lap Joint Stub End | Pipe End Caps | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Size | OD | ID | WT | Center-to-End Dimension |
Length | Length |
| 32 - 48 | +0.25 | +/- 0.19 | Not less than 87.5% | +/- 0.19 | +/- 0.19 | +/- 0.38 |
| 26 - 30 | +0.25 | +/- 0.19 | +/- 0.12 | +/- 0.19 | +/- 0.38 | |
| 20 - 24 | +0.25 | +/- 0.19 | +/- 0.09 | +/- 0.09 | +/- 0.25 | |
| 10 - 18 | +0.16 | +/- 0.12 | +/- 0.09 | +/- 0.09 | +/- 0.25 | |
| 5 - 8 | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.25 | |
| 4 | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.12 | |
| 3 - 3-1/2 | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.12 | |
| 1/2 - 2-1/2 | +0.06 | - | +/- 0.06 | +/- 0.06 | +/- 0.12 | |
| Standard | USA – | EU EN | Germany DIN | France AFNOR | GB | Sweden SS |
|---|---|---|---|---|---|---|
| UNS S32750 | S32750 | X2CrNiMoN25-7-4 (1.4410) | 1.4410 | Z3CND25-06Az | 022Cr25Ni7Mo4N | 2328 |
| Grade | Manganese | Silicon | Carbon | Nickel | Sulfur | Phosphorus | Chromium | Nitrogen | Molybdenum |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S32750 | 1.2 max | 0.8 max | 0.03 max | 6 – 8 | 0.020 max | 0.035 max | 24 – 26 | 0.24 – 0.32 | 3 – 5 |
| UNS S32750 | Melting Point | Density | Yield Strength | Elongation | Tensile Strength |
|---|---|---|---|---|---|
| 1350 °C | 7.8 g/cm3 | Psi – 80000 , MPa – 550 | 15 % | Psi – 116000 , MPa – 800 |
| Property | Value |
|---|---|
| Thermal Expansion | 13.7 x 10^-6 /K |
| Density | 7.805 g/cm³ |
| Elasticity Modulus | 200 GPa |
| Electrical Resistivity | 0.085 x 10^-6 Ω .m |
| Thermal Conductivity | 19.0 W/m.K |
| Products | Sizes |
|---|---|
| Reducers | 1" - 14" NB |
| Elbow | 1/2" - 14" NB |
| Tees | 1" - 14" NB |
| Socket Weld | Upto 2" NB |
| Cups | 1/2" - 14" NB |
| Nipples | Upto 4" |
| Stub Ends | 1/2" - 14" NB |
| Couplings | Upto 4"NB |
| Flanges | 1/2" - 14" NB |
| Country | Shipping Time in Days |
|---|---|
| Greece | 45 |
| Netherland | 30 |
| Belgium | 40 |
| France | 28 |
| Spain | 30 |
| Portugal | 45 |
| Denmark | 35 |
| Ukraine | 60 |
| Czech Republic | 45 |
| Italy | 28 |
| Russia | 20 |
| Norway | 45 |