
Table of Content
ASTM A182 F9 Pipe Fittings Sizes
ASTM A182 Gr F9 Buttweld Fittings Manufacturing Standards
A182 F9 Weld Fittings Benefits
SA 182 F9 Welded Fittings Process
A182 Gr F9 Welded Pipe Fittings Types
F9 steel Weldable Pipe Fittings International Standards
A182 F9 Elbow Bending Radius
SA182 F9 Butt Welding Fittings Origin
F9 steel Weldable Pipe Fittings Services
ASTM A182 Grade F9 BW Fittings Packaging
A182 F9 Weld Fittings Surface Finish
A182 Gr F9 Welded Pipe Fittings Testing
Are You Trying to Find the Best Deal on ASTM A182 F9 Fittings? To get an estimate right away, send an email to kalpesh@manishasteelcentre.com.
| NPS | A | B | QTY | Weight in KG |
|---|---|---|---|---|
| ½ | 1.12 | 1.31 | 100 | 0.57 |
| ¾ | 1.31 | 1.5 | 75 | 0.71 |
| 1 | 1.5 | 1.81 | 40 | 1.08 |
| 1 ¼ | 1.75 | 2.19 | 25 | 1.68 |
| 1 ½ | 2.00 | 2.44 | 18 | 2.38 |
| ¼ | 0.81 | 0.88 | 160 | 0.20 |
| 2 | 2.38 | 2.97 | 10 | 3.55 |
| 2 ½ | 3.00 | 3.62 | 4 | 6.22 |
| 3 | 3.38 | 4.31 | 2 | 10.36 |
| 4 | 4.19 | 5.75 | 1 | 23.91 |
Genuine ASTM A182 F9 Fittings Manufacturer in India As Per Specification
| DN-NPT | TPI | Tapping /Drill Size mm | Major Diameter mm | Pitch mm |
|---|---|---|---|---|
| 1/8″ | 27 | 8.25 | 10.242 | 0.941 |
| 1/4″ | 18 | 10.70 | 13.616 | 1.411 |
| 3/8″ | 18 | 14.10 | 17.055 | 1.411 |
| 1/2″ | 14 | 17.40 | 21.223 | 1.814 |
| 2½” | 8 | 65.50 | 72.699 | 3.175 |
| 3″ | 8 | 81.50 | 88.608 | 3.175 |
| 3½” | 8 | 94.30 | 101.316 | 3.175 |
| 4″ | 8 | 107.00 | 113.973 | 3.175 |
| 5″ | 8 | 134.384 | 141.300 | 3.175 |
| 6″ | 8 | 161.191 | 168.275 | 3.175 |
| 3/4″ | 14 | 22.60 | 26.568 | 1.814 |
| 1″ | 11.5 | 28.50 | 33.228 | 2.209 |
| 1¼” | 11.5 | 37.00 | 41.985 | 2.209 |
| 1½” | 11.5 | 43.50 | 48.054 | 2.209 |
| 2″ | 11.5 | 55.00 | 60.092 | 2.209 |
| 1/16″ | 27 | 6.00 | 7.895 | 0.941 |
| 8″ | 8 | 211.673 | 219.075 | 3.175 |
| 10″ | 8 | 265.311 | 273.050 | 3.175 |
| 12″ | 8 | 315.793 | 323.850 | 3.175 |
| Grade | C | Cr | Mo | Mn | Si | S | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A182 F9 | 0.15 | 8 - 10 | 0.9 - 1.1 | 0.3 - 0.6 | 0.5 - 1 | 0.03 | 0.03 |
Trusted ASTM A182 F9 Fittings Supplier in India in Custom Shapes and Types
ASTM A182 Grade F9 Elbow
ASTM A182 F9 Tee
ASTM A182 Gr F9 Reducer
ASTM A182 Grade F9 Cap
UNS K90941 Stub End
ASTM A182 F9 Alloy Steel Pipe Bend
F9 Alloy Steel Cross
SA 182 Gr F9 Seamless Pipe Fittings
SA182 F9 Butt Welding Fittings
| STANDARD | WERKSTOFF NR. | UNS | Trade Name |
|---|---|---|---|
| Alloy Steel F9 | 1.7386 | K90941 | 9Cr-1Mo |
| NPS | DN | O.D. of Band H | Min. Wall Thick. G | Center to End 45 Deg Elbow C | Center to End NPT Elbow, NPT Tee, NPT Cross A | Length of Thread. Minimum (1) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Class 2000 | Class 3000 | Class 6000 | Class 2000 | Class 3000 | Class 6000 | Class 2000 | Class 3000 | Class 6000 | Class 2000 | Class 3000 | Class 6000 | B | L2 | ||
| 1/4 | 8 | 22 | 25 | 33 | 3.18 | 3.30 | 6.60 | 17 | 19 | 22 | 21 | 25 | 28 | 8.1 | 10.2 |
| 3/8 | 10 | 25 | 33 | 38 | 3.18 | 3.51 | 6.98 | 19 | 22 | 25 | 25 | 28 | 33 | 9.1 | 10.4 |
| 1/2 | 15 | 33 | 38 | 46 | 3.18 | 4.09 | 8.15 | 22 | 25 | 28 | 28 | 33 | 38 | 10.9 | 13.6 |
| 3/4 | 20 | 38 | 46 | 56 | 3.18 | 4.32 | 8.53 | 25 | 28 | 33 | 33 | 38 | 44 | 12.7 | 13.9 |
| 1/8 | 6 | 22 | 22 | 25 | 3.18 | 3.18 | 6.35 | 17 | 17 | 19 | 21 | 21 | 25 | 6.4 | 6.7 |
| 1 | 25 | 46 | 56 | 62 | 3.68 | 4.98 | 9.93 | 28 | 33 | 35 | 38 | 44 | 51 | 14.7 | 17.3 |
| 1-1/4 | 32 | 56 | 62 | 75 | 3.89 | 5.28 | 10.59 | 33 | 35 | 43 | 44 | 51 | 60 | 17.0 | 18.0 |
| 1-1/2 | 40 | 62 | 75 | 84 | 4.01 | 5.56 | 11.07 | 35 | 43 | 44 | 51 | 60 | 64 | 17.8 | 18.4 |
| 2 | 50 | 75 | 86 | 102 | 4.27 | 7.14 | 12.09 | 43 | 44 | 52 | 60 | 64 | 83 | 19.0 | 19.2 |
| 2-1/2 | 65 | 92 | 102 | 121 | 5.61 | 7.65 | 15.29 | 52 | 52 | 64 | 76 | 83 | 95 | 23.6 | 28.9 |
| 3 | 85 | 109 | 121 | 146 | 5.99 | 8.84 | 16.64 | 64 | 64 | 79 | 86 | 95 | 106 | 25.9 | 30.5 |
| 4 | 100 | 146 | 152 | 152 | 6.55 | 11.18 | 18.67 | 79 | 79 | 79 | 106 | 114 | 114 | 27.7 | 33.0 |
| Testing Method | Destructive / Non-Destructive |
|---|---|
| Tensile Test | Destructive |
| Impact Test | Destructive |
| Hardness Test | Non-Destructive |
| Ultrasonic Test | Non-Destructive |
| Visual Inspection | Non-Destructive |
| Magnetic Particle Test | Non-Destructive |
| Radiographic Test | Non-Destructive |
| Hydrostatic Test | Non-Destructive |
| Grade | Yield Strength (Mpa) | Tensile Strength (Mpa) | Elongation % |
|---|---|---|---|
| A182 F9 | 585 | 380 | 20 |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 7.80 g/cm³ |
| Melting Point | 1370 - 1425°C (2500 - 2600°F) |
| Maximum Operating Temperature | Up to 900°F (480°C) |
| Changes in Price Extra 5 % |
|
|---|---|
| Export to | Shipping Time in Days |
| Germany | 21 |
| Canada | 45 |
| Mexico | 45 |
| The Republic Of Congo | 45-60 |
| Puerto Rica | 45 |
| Gabon | 45-60 |
| Bahamas | 60 |
| Jamaica | 50 |
| Panama | 45 |
| Equatorial Guinea | 45-60 |
| Denmark | 35 |
| Russia | 20 |
| Trinidad And Tobago | 60 |
| Costa Rica | 45 |
| Norway | 45 |