
Table of Content
ASTM A358 TP316 EFW Pipe Sizes
ASME SA 358 TP 316 EFW Stainless Steel Pipe Shapes
ASTM A358 TP316 Class 3 Stainless Steel Pipe Manufacturing Process
SA 358 Gr 316 Electric Fusion Welded Pipe Schedule
ASTM A358 GR TP316 Electric Fusion Welded Steel Pipe Testing
ASME SA 358 Grade 316 EFW Stainless Steel Pipe Origin
ASTM A358 TP316 Material Standards
SA358 TP316 Class 1 EFW Welding Pipe Documentation
ASTM A358 TP316 Class 5 EFW Austenitic Chromium Nickel Stainless Steel Pipe Services
ASME SA 358 TP 316 Cl2 EFW Electric Fusion Welded Pipe Packaging
ASTM A358 TP316 EFW Stainless Steel Pipe Finish
SA358 TP316 Class 4 Electric Fusion Straight Weld Pipe End
An ASTM A358 TP316 Pipe Supplier in India offers a large variety of sizes and forms at industry pricing.
ASTM A358 TP316 Class 5 EFW Pipe
SA 358 Grade TP316 Electric Fusion Welded Pipe
ASME SA 358 Grade 316 Electric Fusion Straight Weld Pipe
ASTM A358 Type 316 Electric Fusion Welded Steel Pipe
SA 358 Gr 316 EFW Austenitic Chromium Nickel Stainless Steel Pipe
ASME SA 358 TP 316 EFW Stainless Steel Pipe
ASTM A358 TP316 Class 2 EFW Welding Pipe
SA358 TP316 Class 1 EFW Electric Fusion Welded Pipe
Manisha Steel Centre ASTM A358 TP316 Pipe Manufacturer in India provides a large range of thicknesses and sizes to meet customer requests
| NPS Designator |
Outside Diameter | Nominal Wall Thickness | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| inch | mm | Schedule 10SA | Schedule 80SA | Schedule 5SA | Schedule 40SA | |||||
| in. | mm | in. | mm | in. | mm | in. | mm | |||
| 14 | 14.000 | 355.60 | 0.188B | 4.78B | … | … | 0.156 | 3.96 | … | … |
| 20 | 20.000 | 508.00 | 0.188B | 4.78B | … | … | 0.188 | 4.78 | … | … |
| 30 | 30.000 | 762.00 | 0.312 | 7.92 | … | … | 0.250 | 6.35 | … | … |
| 18 | 18.000 | 457.20 | 0.188B | 4.78B | … | … | 0.165 | 4.19 | … | … |
| 16 | 16.000 | 406.40 | 0.188B | 4.78B | … | … | 0.165 | 4.19 | … | … |
| 8 | 8.625 | 219.08 | 0.148 | 3.76 | 0.500 | 12.70 | 0.109 | 2.77 | 0.322 | 8.18 |
| 24 | 24.000 | 609.60 | 0.250 | 6.35 | … | … | 0.218 | 5.54 | … | … |
| 22 | 22.000 | 558.80 | 0.218B | 5.54B | … | … | 0.188 | 4.78 | … | … |
| 12 | 12.750 | 323.85 | 0.180 | 4.57 | 0.500B | 12.70B | 0.156 | 3.96 | 0.375B | 9.52B |
| 10 | 10.750 | 273.05 | 0.165 | 4.19 | 0.500B | 12.70B | 0.134 | 3.40 | 0.365 | 9.27 |
Would You Like to Purchase ASTM A358 TP316 Pipe at a Competitive Price? You can get an estimate immediately by sending an email. kalpesh@manishasteelcentre.com.
| Price List | Price in USD |
|---|---|
| ASTM A358 EFW TP316L stainless tube | $ 12.44 |
| ASTM A358 SS 304 EFW stainless steel Pipes Size: 8 inch | $ 19.71 |
| ASTM A358 304L EFW CL.1 Stainless Steel Welded Pipe | $ 22.08 |
| Grade | UNS No | Japanese JIS | Euronorm | Old British | Swedish SS | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No | Name | BS | En | ||||
| 316 | S31600 | SUS 316 | 1.4301 | X5CrNi18-10 | 304S31 | 58E | 2332 |
| Material | Yield Strength | Temperature | Elongation %, Min | Heat | Tensile Strength |
|---|---|---|---|---|---|
| Ksi (MPa), Min. | Min. | Treatment | Ksi (MPa), Min. | ||
| º F(º C) | |||||
| TP316 | 30(205) | 1900 (1040) | 35 | Solution | 75(515) |
| Property | SA358 316 SS Pipe |
|---|---|
| Melting Point | 1375 to 1400°C |
| Density | 8.00 g/cm³ |
| Thermal Conductivity | 16.3 W/m·K at 100°C |
| Coefficient of Thermal Expansion | 16.0 µm/m·K |
| Modulus of Elasticity | 193 GPa |
| Poisson's Ratio | 0.3 |
| Specific Heat | 500 J/kg·K at 25°C |
| Electrical Resistivity | 0.72 µΩ·m |
| Changes in Price Extra 5 % |
|
|---|---|
| Export to | Shipping Time in Days |
| Italy | 28 |
| Czech Republic | 45 |
| Belgium | 40 |
| Uk | 30 |
| Norway | 45 |
| Germany | 21 |
| Russia | 20 |
| Spain | 30 |
| Denmark | 35 |
| Bahamas | 60 |
| Portugal | 45 |
| Netherland | 30 |
| Greece | 45 |
| Ukraine | 60 |
| France | 28 |