
Table of Content
ASTM A182 F5 Pipe Fittings Sizes
ASTM A182 Gr F5 Buttweld Fittings Manufacturing Standards
ASTM A182 Grade F5 BW Fittings Benefits
ASTM A182 F5 Steel Buttweld Pipe Fittings Process
A182 F5 Weld Fittings Types
F5 Alloy Steel Butt Welded Fittings International Standards
ASTM A182 F5a A 182 F5 Elbow Bending Radius
SA 182 F5 Welded Fittings Origin
A182 Gr F5 Welded Pipe Fittings Services
SA 182 Gr F5 Seamless Pipe Fittings Packaging
SA182 F5 Butt Welding Fittings Surface Finish
UNS K41545 Butt Welded Joint Testing
Are You Trying to Find the Best Deal on ASTM A182 F5 Fittings? To get an estimate right away, send an email to kalpesh@manishasteelcentre.com.
| DN-NPT | TPI | Major Diameter mm | Pitch mm | Tapping /Drill Size mm |
|---|---|---|---|---|
| 1/4″ | 18 | 13.616 | 1.411 | 10.70 |
| 3/8″ | 18 | 17.055 | 1.411 | 14.10 |
| 1/2″ | 14 | 21.223 | 1.814 | 17.40 |
| 1/8″ | 27 | 10.242 | 0.941 | 8.25 |
| 2″ | 11.5 | 60.092 | 2.209 | 55.00 |
| 2½” | 8 | 72.699 | 3.175 | 65.50 |
| 3″ | 8 | 88.608 | 3.175 | 81.50 |
| 3½” | 8 | 101.316 | 3.175 | 94.30 |
| 3/4″ | 14 | 26.568 | 1.814 | 22.60 |
| 1″ | 11.5 | 33.228 | 2.209 | 28.50 |
| 1¼” | 11.5 | 41.985 | 2.209 | 37.00 |
| 1½” | 11.5 | 48.054 | 2.209 | 43.50 |
| 1/16″ | 27 | 7.895 | 0.941 | 6.00 |
| 4″ | 8 | 113.973 | 3.175 | 107.00 |
| 5″ | 8 | 141.300 | 3.175 | 134.384 |
| 6″ | 8 | 168.275 | 3.175 | 161.191 |
| 8″ | 8 | 219.075 | 3.175 | 211.673 |
| 10″ | 8 | 273.050 | 3.175 | 265.311 |
| 12″ | 8 | 323.850 | 3.175 | 315.793 |
Genuine ASTM A182 F5 Fittings Manufacturer in India As Per Specification
| Description | Class Designation | ||
|---|---|---|---|
| 3000 | 6000 | 9000 | |
| Wall Thickness | SCH 80 / XS | SCH 160 | XXS |
| All Fittings | 1/2 – 4 | 1/2 – 2 | 1/2 – 2 |
| 1/2 – 4 | 1/2 – 2 | 1/2 – 2 | |
| 1/2 – 4 | 1/2 – 2 | 1/2 – 2 | |
| NPS | WT (inches) | Tolerance for WT (inches) | Tolerance for Socket Depth (inches) | Socket Depth (inches) | Tolerance for Socket Bore (inches) | Socket Bore Diameter (inches) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1/4 | 0.14 | ± 0.02 | ± 0.03 | 0.35 | ± 0.02 | 0.54 |
| 3/8 | 0.16 | ± 0.02 | ± 0.03 | 0.40 | ± 0.03 | 0.68 |
| 1/2 | 0.18 | ± 0.02 | ± 0.03 | 0.47 | ± 0.03 | 0.84 |
| 3/4 | 0.20 | ± 0.02 | ± 0.03 | 0.53 | ± 0.03 | 1.05 |
| 1 | 0.22 | ± 0.02 | ± 0.03 | 0.58 | ± 0.03 | 1.32 |
| 1 1/4 | 0.24 | ± 0.02 | ± 0.03 | 0.62 | ± 0.04 | 1.66 |
| 1 1/2 | 0.26 | ± 0.02 | ± 0.04 | 0.69 | ± 0.04 | 1.90 |
| 1/8 | 0.12 | ± 0.01 | ± 0.02 | 0.26 | ± 0.02 | 0.41 |
| 2 | 0.28 | ± 0.02 | ± 0.04 | 0.74 | ± 0.04 | 2.38 |
| 2 1/2 | 0.30 | ± 0.03 | ± 0.04 | 0.82 | ± 0.04 | 2.88 |
| 3 | 0.32 | ± 0.03 | ± 0.04 | 0.86 | ± 0.04 | 3.50 |
| 4 | 0.34 | ± 0.03 | ± 0.04 | 1.00 | ± 0.05 | 4.50 |
| 5 | 0.36 | ± 0.03 | ± 0.04 | 1.12 | ± 0.05 | 5.56 |
| 6 | 0.38 | ± 0.03 | ± 0.04 | 1.25 | ± 0.05 | 6.62 |
| 8 | 0.42 | ± 0.03 | ± 0.05 | 1.50 | ± 0.06 | 8.62 |
| Size Product | 1-1/2” | 3/8” | 1/4” | 1/2” | 3” | 1” | 2-1/2” | 1/8” | 1-1/4” | 2” | 3/4” | 4” | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 45 Elbow | 3000 | 0.80 | 0.11 | 0.07 | 0.20 | 5.10 | 0.42 | 2.53 | 0.08 | 0.69 | 1.35 | 0.28 | 9.41 |
| 6000 | 2.01 | 0.26 | 0.14 | 0.36 | - | 0.92 | - | 0.09 | 1.11 | 2.09 | 0.57 | - | |
| 90 Elbow | 3000 | 1.08 | 0.12 | 0.08 | 0.22 | 5.38 | 0.53 | 3.20 | 0.09 | 0.84 | 1.68 | 0.33 | 10.95 |
| 6000 | 2.79 | 0.29 | 0.15 | 0.40 | - | 1.17 | - | 0.10 | 1.48 | 3.28 | 0.73 | - | |
| Tee | 3000 | 1.35 | 0.15 | 0.09 | 0.29 | 5.90 | 0.65 | 3.98 | 0.13 | 1.04 | 2.04 | 0.42 | 13.92 |
| 6000 | 3.37 | 0.43 | 0.20 | 0.56 | - | 1.49 | - | 0.14 | 1.93 | 3.95 | 0.94 | - | |
| Cross | 3000 | 1.58 | 0.20 | 0.13 | 0.35 | 6.69 | 0.73 | 4.37 | 0.16 | 1.12 | 2.25 | 0.47 | 14.58 |
| 6000 | 3.96 | 0.45 | 0.26 | 0.67 | - | 1.75 | - | 0.17 | 2.26 | 4.42 | 1.07 | - | |
| Cap | 3000 | 0.59 | 0.07 | 0.04 | 0.10 | 2.74 | 0.25 | 1.43 | 0.03 | 0.45 | 0.96 | 0.16 | 4.24 |
| 6000 | 0.94 | 0.10 | 0.08 | 0.16 | - | 0.36 | - | 0.05 | 0.64 | 1.41 | 0.23 | - | |
| Union | 3000 | 1.61 | 0.25 | 0.28 | 0.35 | 5.15 | 0.81 | 3.50 | 0.28 | 1.10 | 2.16 | 0.49 | 11.59 |
| Half Coupling | 3000 | 0.66 | 0.07 | 0.05 | 0.13 | 2.10 | 0.30 | 1.63 | 0.04 | 0.34 | 1.09 | 0.21 | 3.71 |
| 6000 | 1.25 | 0.12 | 0.09 | 0.21 | - | 0.51 | - | 0.06 | 0.75 | 1.92 | 0.31 | - | |
| Full Coupling | 3000 | 0.59 | 0.07 | 0.05 | 0.13 | 1.78 | 0.29 | 1.40 | 0.04 | 0.45 | 0.86 | 0.17 | 2.85 |
| 6000 | 1.11 | 0.114 | 0.07 | 0.204 | - | 0.44 | - | 0.05 | 0.60 | 1.62 | 0.27 | - | |
| Red Coupling | 3000 | 0.59 | 0.07 | 0.05 | 0.13 | 1.88 | 0.27 | 1.42 | 0.04 | 0.49 | 0.97 | 0.19 | 3.31 |
| 6000 | 1.20 | - | - | 0.24 | - | 0.65 | - | - | 0.75 | 2.12 | 0.33 | - | |
Trusted ASTM A182 F5 Fittings Supplier in India in Custom Shapes and Types
ASTM A182 F5a A 182 F5 Elbow
ASTM A182 F5 Tee
ASTM A182 Gr F5 Reducer
ASTM A182 Grade F5 Cap
UNS K41545 Stub End
ASTM A182 F5 Alloy Steel Pipe Bend
F5 Alloy Steel Cross
SA 182 Gr F5 Seamless Pipe Fittings
SA182 F5 Butt Welding Fittings
| STANDARD | UNS |
|---|---|
| ASTM A182 F5 | K41545 |
| Property | Seamless Fittings | Welded Fittings |
|---|---|---|
| Size Range | Smaller to medium sizes. | Wide range, including large sizes. |
| Pressure Rating | Higher pressure tolerance. | Lower pressure tolerance. |
| Weld Joint | No weld joint. | Weld joint present. |
| Manufacturing | No welds, formed from a solid billet. | Made by welding two parts together. |
| Strength | Stronger, uniform material. | Weaker at welds. |
| Applications | High-pressure, high-temperature systems. | General-purpose applications. |
| Cost | More expensive. | More cost-effective. |
| Grade | Mo | Si | Mn | S | P | Cr | C |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ASTM A182 F5 | 0.044 – 0.65 | 0.5 max | 0.3 – 0.6 | 0.03 | 0.03 | 4 – 6 | 0.15 max |
| Property | Value |
|---|---|
| Min. Yield Point: | 36,000 psi [250 MPa] |
| Tensile Strength, min: | 70,000 psi [485 MPa] |
| Reduction of area, min: | 30% min |
| Hardness, HB, max | 187 |
| Property | Value |
|---|---|
| Density | 7.85 g/cm³ |
| Melting Point | 1390°C (2534°F) |
| Thermal Conductivity | 28.3 W/m·K |
| Specific Heat Capacity | 0.46 J/g·K |
| Changes in Price Extra 5 % |
|
|---|---|
| Export to | Shipping Time in Days |
| Jamaica | 50 |
| Panama | 45 |
| Equatorial Guinea | 45-60 |
| Denmark | 35 |
| Russia | 20 |
| Trinidad And Tobago | 60 |
| Costa Rica | 45 |
| Norway | 45 |
| Germany | 21 |
| Canada | 45 |
| Mexico | 45 |
| The Republic Of Congo | 45-60 |
| Puerto Rica | 45 |
| Gabon | 45-60 |
| Bahamas | 60 |