
Table of Content
ASTM A554 TP316L Tube Sizes
ASTM A554 GR TP316L Mechanical Tubing Standards
SA 554 Gr 316L Welded SS Tubing Manufacturing Process
ASTM A554 GR .TP316L ERW Tube Technique
Benefits of ASTM A554 Grade Mt316L Welded Tube
ASTM A554 Type 316L Square Tube Documentation
ASTM A554 TP316L Round Tube Shape
ASTM A554 GR TP316L Mechanical Tubing Origin
ASTM A554 TP 316L Tubing Services
ASTM A554 Grade 316L Rectangular Tube Packaging
ASTM A554 Grade Mt316L Welded Tube Finish
ASME SA 554 TP 316L Tube End
SA 554 Gr 316L Welded SS Tubing Testing
ASTM A554 TP316L Round Tube Marking
Are You Trying to Find the Best Deal on ASTM A554 TP316L Tube? To get an estimate right away, send an email to kalpesh@manishasteelcentre.com.
| Largest Specified OD (in Inches/ mm) | OD | WT | ||
|---|---|---|---|---|
| inches | mm | inches | mm | |
| 1 to 1½ | 00.010 | 00.25 | 0.065 to 0.134 | 1.65 to 3.40 |
| ½ to 1 (12.7 to 25.4) | 00.010 | 00.25 | 0.065 to 0.134 | 1.65 to 3.40 |
| 2 to 2½ | 00.012 | 00.30 | 00.032 to 0.065 | 00.81 to 1.65 |
| Under ½ (12.7) | 00.004 | 00.10 | 00.020 to 0.049 | 00.51 to 1.24 |
| 1½ to 2 | 00.011 | 00.28 | 0.049 to 0.083 | 1.24 to 2.11 |
| 3½ to 5 | 00.020 | 00.51 | 00.035 to 0.165 | 00.89 to 4.19 |
| 1½ to 2 | 00.010 | 00.25 | 00.025 to 0.049 | 00.64 to 1.24 |
| ½ to 1 (12.7 to 25.4) | 00.005 | 00.13 | 00.020 to 0.065 | 00.51 to 1.65 |
| 1 to 1½ | 00.008 | 00.20 | 00.025 to 0.065 | 00.64 to 1.65 |
| 1½ to 2 | 00.012 | 00.30 | 0.083 to 0.149 | 2.11 to 3.78 |
| 5 to 7½ | 00.030 | 00.76 | 0.250 | 6.35 |
Genuine ASTM A554 TP316L Tube Manufacturer in India As Per Specification
| Nominal Size (inches) | Wall Thickness (inches) | Range of Sizes (mm) |
|---|---|---|
| 1/2" x 1/2" | 0.065" - 0.250" | 12.7 x 12.7 |
| 3/4" x 3/4" | 0.065" - 0.250" | 19.05 x 19.05 |
| 1" x 1" | 0.065" - 0.250" | 25.4 x 25.4 |
| 1-1/2" x 1-1/2" | 0.065" - 0.250" | 38.1 x 38.1 |
| 2" x 2" | 0.065" - 0.250" | 50.8 x 50.8 |
| 3" x 3" | 0.065" - 0.250" | 76.2 x 76.2 |
| 4" x 4" | 0.065" - 0.250" | 101.6 x 101.6 |
| 5" x 5" | 0.065" - 0.250" | 127 x 127 |
| 6" x 6" | 0.065" - 0.250" | 152.4 x 152.4 |
| Heat Treatment Process | Temperature Range (°F / °C) |
|---|---|
| Solution Annealing | 1900°F to 2050°F (1040°C to 1120°C) |
| Stress Relieving | 900°F to 1100°F (480°C to 595°C) |
| Pickling | - |
| Normalizing | 1600°F to 1700°F (870°C to 925°C) |
| Forging (if applicable) | 2200°F to 2400°F (1200°C to 1315°C) |
Trusted ASTM A554 TP316L Tube Supplier in India in Custom Shapes and Types
ASTM A554 TP316L Round Tube
ASTM A554 Type 316L Square Tube
ASTM A554 Grade 316L Rectangular Tube
ASTM A554 GR TP316L Mechanical Tubing
ASTM A554 Grade Mt316L Welded Tube
SA 554 Gr 316L Welded SS Mechanical Tubing
| Size (OD x Thickness) | Price in USD (per meter) |
|---|---|
| 1/2" x 0.065" | US $6.00 |
| 1" x 0.065" | US $7.00 |
| 2" x 0.083" | US $10.00 |
| 3" x 0.120" | US $14.00 |
| 4" x 0.250" | US $22.00 |
| Failure Mode | Effect |
|---|---|
| Pitting Corrosion | Small holes or pits on the surface |
| Crevice Corrosion | Corrosion in crevices |
| Stress Corrosion Cracking | Cracks along grain boundaries |
| Intergranular Corrosion | Weakening at grain boundaries |
| Fatigue Failure | Cracks leading to fracture |
| Buckling | Tube collapse |
| Porosity in Welds | Weak welds, leaks |
| Cracking in Welds | Cracks in weld area |
| Distortion | Warping or deformation |
| Overheating | Loss of mechanical properties |
| Abrasive Wear | Surface damage or erosion |
| Standard | Werkstoff Nr. | Unified Numbering System | Japanese Industrial Standards | European Standards | GOST | British Standards | AFNOR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS 316L | 1.4404 / 1.4435 | S31603 | SUS 316L | X2CrNiMo17-12-2 / X2CrNiMo18-14-3 | 03Ch17N14M3 / 03Ch17N14M2 | 316LS11 / 316LS13 | Z3CND17‐11‐02 / Z3CND18‐14‐03 |
| Grade | Tensile Strength (MPa) min | Yield Strength 0.2% Proof (MPa) min | Elongation | Hardness | |
|---|---|---|---|---|---|
| Rockwell B (HR B) max | Brinell (HB) max | ||||
| ASTM A554 316L | 485 | 170 | 40 | 95 | 217 |
| Grade | Density (kg/m3) | Specific Heat 0-1000C (J/kg.K) | Elastic Modulus (GPa) | Electrical Resistivity (n.m) | Thermal Conductivity (W/m.K) | Mean Coefficient of Thermal Expansion (m/m/0C) | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| at 1000C | at 5000C | 0-1000C | 0-3150C | 0-5380C | |||||
| ASTM A554 316L | 8000 | 500 | 193 | 740 | 16.3 | 21.5 | 15.9 | 16.2 | 17.5 |
| Properties | ASTM A554 | ASTM A312 |
|---|---|---|
| Type | Welded tubes | Seamless/welded pipes |
| Wall Thickness | Thin-walled (0.5mm to several mm) | Thicker-walled (1mm to several inches) |
| Use | Mechanical/structural | High-pressure/temperature systems |
| Pressure Rating | Non-pressurized | High-pressure |
| Corrosion Resistance | Mild | Excellent |
| Changes in Price Extra 5 % | |
|---|---|
| Export to | Shipping Time in Days |
| Oman | 5 |
| France | 30 |
| Philippines | 14 |
| Malaysia | 10 |
| Qatar | 7 |
| South Africa | 25-30 |
| Indonesia | 9 |
| Bahrain | 9 |
| UAE | 5 days |
| Saudi Arabia | 7 |
| Italy | 30 |
| Singapore | 8 |
| USA | 40-60 |
| Kuwait | 10 |
| Uk | 30 |