
Table of Content
ASTM A213 TP316L Tube Sizes
SA 213 Gr 316L Austenitic Steel Tube Standards
ASTM A213 TP316L Seamless Tube Manufacturing Process
ASTM A213 Type 316L Round Tube Technique
Benefits of ASTM A213 Grade 316L Square Tube
ASTM A213 GR TP316L Rectangular Tube Documentation
ASTM A213 TP316L Tube Shape
SA 213 Gr 316L Austenitic Steel Tube Origin
ASTM A213 GR .TP316L Boiler Tube Services
ASTM A213 Type 316L Round Tube Packaging
ASTM A213 Grade 316L Square Tube Finish
SA 213 Gr 316L Austenitic Steel Tube End
ASTM A213 TP316L Seamless Tube Testing
ASTM A213 TP 316L Superheater Tube Marking
Are You Looking for the Best ASTM A213 TP316L Tube Deal? If you would like an estimate immediately, send an email to kalpesh@manishasteelcentre.com.
| OD (mm) | WT (mm) | ID (mm) | Length (mm) | Price in USD |
|---|---|---|---|---|
| 2.1 | 0.25 | 1.6 | 30 | $252.22 |
| 15 | 2 | 11 | 30 | $245.04 |
| 1 | 0.05 | 0.9 | 700 | $381.55 |
| 4.2 | 0.2 | 3.8 | 100 | $155.76 |
| 5.5 | 0.24 | 5.02 | 10 | $235.21 |
| 4.2 | 0.2 | 3.8 | 30 | $136.91 |
| 5.5 | 0.24 | 5.02 | 500 | $344.06 |
| 1.65 | 0.13 | 1.39 | 10 | $150.97 |
| 1.65 | 0.13 | 1.39 | 50 | $245.34 |
| 4.2 | 0.2 | 3.8 | 500 | $231.13 |
| OD in mm | Tolerance in mm |
|---|---|
| 60 and above | +/- 0.25 |
| 38 to 60 | +/- 0.20 |
| 35 to 38 | +/- 0.15 |
| 4 to 35 | +/- 0.08 |
Genuine ASTM A213 TP316L Tube Manufacturer in India As Per Specification
| OD inches | ID inches | Ave. Wall inches | Internal Area (in2) | D/t Ratio | Tube Cross Sectional Area (in2) |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.250 | 0.210 | 0.020 | 0.0346 | 12.50 | 0.0145 |
| 0.250 | 0.120 | 0.065 | 0.0113 | 3.85 | 0.0378 |
| 0.375 | 0.335 | 0.020 | 0.0881 | 18.75 | 0.0223 |
| 0.375 | 0.245 | 0.065 | 0.0471 | 5.77 | 0.0633 |
| 0.500 | 0.460 | 0.020 | 0.1662 | 25.00 | 0.0302 |
| 0.500 | 0.334 | 0.083 | 0.0876 | 6.02 | 0.1087 |
| 0.625 | 0.585 | 0.020 | 0.2688 | 31.25 | 0.0380 |
| 0.625 | 0.407 | 0.109 | 0.1301 | 5.73 | 0.1767 |
| 0.750 | 0.694 | 0.028 | 0.3783 | 26.79 | 0.0635 |
| 0.750 | 0.510 | 0.120 | 0.2043 | 6.25 | 0.2375 |
| 0.875 | 0.835 | 0.020 | 0.5476 | 43.75 | 0.0537 |
| 0.875 | 0.635 | 0.120 | 0.316L7 | 7.29 | 0.2846 |
| 1.000 | 0.944 | 0.028 | 0.6999 | 35.71 | 0.0855 |
| 1.000 | 0.732 | 0.134 | 0.4208 | 7.46 | 0.3646 |
| 1.250 | 1.180 | 0.035 | 1.0936 | 35.71 | 0.1336 |
| 1.250 | 0.982 | 0.134 | 0.7574 | 9.33 | 0.4698 |
| 1.500 | 1.430 | 0.035 | 1.6061 | 42.86 | 0.1611 |
| 1.500 | 1.204 | 0.148 | 1.1385 | 10.14 | 0.6286 |
| 1.750 | 1.680 | 0.035 | 2.2167 | 50.00 | 0.1886 |
| 1.750 | 1.420 | 0.165 | 1.5837 | 10.61 | 0.8216 |
| 2.000 | 1.930 | 0.035 | 2.9255 | 57.14 | 0.2161 |
| 2.000 | 1.670 | 0.165 | 2.1904 | 12.12 | 0.9512 |
| NB SIZES | SCH 5 | SCH 10 | SCH 40 | SCH 80 | SCH 160 |
|---|---|---|---|---|---|
| 3/4″ | • | • | • | • | • |
| 1″ | • | • | • | • | • |
| 1 1/4″ | • | • | • | • | • |
| 1/4″ | • | • | • | • | - |
| 3/8″ | • | • | • | • | - |
| 1/2″ | • | • | • | • | • |
| 5″ | • | • | • | • | - |
| 6″ | • | • | • | • | - |
| 1 1/2″ | • | • | • | • | • |
| 2″ | • | • | • | • | • |
| 2 1/2″ | • | • | • | • | • |
| 3″ | • | • | • | • | • |
| 4″ | • | • | • | • | • |
| 1/8″ | • | • | • | • | - |
Trusted ASTM A213 TP316L Tube Supplier in India in Custom Shapes and Types
ASTM A213 TP316L Seamless Tube
ASTM A213 Type 316L Round Tube
ASTM A213 Grade 316L Square Tube
ASTM A213 GR TP316L Rectangular Tube
ASTM A213 GR .TP316L Boiler Tube
ASTM A213 TP 316L Superheater Tube
ASME SA 213 TP 316L Heat Exchanger Tubes
SA 213 Grade TP316L Ferritic Steel Tube
SA 213 Gr 316L Austenitic Steel Tube
| Testing Type | Non-Destructive / Destructive |
|---|---|
| Visual Inspection | Non-Destructive |
| Dimensional Check | |
| Ultrasonic Testing (UT) | |
| X-Ray or Radiographic Testing (RT) | |
| Magnetic Particle Testing (MPT) | |
| Flaw Detection by Eddy Current | |
| Hardness Test | Destructive |
| Tensile Test | |
| Impact Test | |
| Corrosion Resistance Test |
| Product | HSN Code |
|---|---|
| ASTM A213 TP316L Tube | 7304 |
| Heat Treatment Process | Temperature Range |
|---|---|
| Annealing | 1040°C - 1150°C (1900°F - 2100°F) |
| Solution Annealing | 1050°C - 1150°C (1920°F - 2100°F) |
| Stress Relieving | 760°C - 870°C (1400°F - 1600°F) |
| Pickling (Post-Weld) | 60°C - 80°C (140°F - 175°F) |
| Material | UNS NO | SWEDISH SS | JAPANESE JIS | OLD BRITISH | EN/ EURONORM | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BS | EN | NO | NAME | ||||
| SA213 TP 316L Tube | S31603 | 2348 | SUS 316L | 316S11 | - | 1.4404 | X2CrNiMo17-12-2 |
| GRADE | YIELD STR 0.2% PROOF (MPA) MIN | TENSILE STRESS (MPA) MIN | ELONG (% IN 50MM) MIN | HARDNESS | |
|---|---|---|---|---|---|
| ROCKWELL B (HR B) MAX | BRINELL (HB) MAX | ||||
| SS 316L Tube | 170 | 485 | 40 | 95 | 217 |
| Grade | Density (kg/m3) | Specific Heat 0-1000C (J/kg.K) | Electrical Resistivity (n.m) | Elastic Modulus (GPa) | Thermal Conductivity (W/m.K) | Mean Coefficient of Thermal Expansion (m/m/0C) | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| at 1000C | at 5000C | 0-1000C | 0-3150C | 0-5380C | |||||
| 316L | 8000 | 500 | 740 | 193 | 16.3 | 21.5 | 15.9 | 16.2 | 17.5 |
| Cost Variations 5 % extra | |
|---|---|
| Export to | Delivery Time |
| Bahrain | 9 |
| Singapore | 8 |
| UAE | 5 days |
| Qatar | 7 |
| Netherlands | 19-20 |
| Belgium | 6-9 |
| Kuwait | 10 |
| Germany | 15-50 |
| Oman | 5 |
| France | 30 |
| Saudi Arabia | 7 |
| Malaysia | 10 |
| South Africa | 25-30 |
| Uk | 30 |