
Table of Content
ASTM A249 TP304L Tube Sizes
SA 249 304L SS Heat Exchanger Tube Standards
ASTM A249 GR 304L Boiler Tube Manufacturing Process
ASTM A249 GR 304L Condenser Tubes Technique
Benefits of ASTM A249 Grade 304L ERW Tube
ASTM A249 GR 304L Boiler Tube Documentation
ASME SA249 Type 304L Superheater Tube Shape
ASTM A249 TP 304L Boiler Tube Origin
ASTM A249 GR 304L Condenser Tubes Services
ASTM A249 Type 304L Welded SS Tube Packaging
ASTM A249 TP304L Tube Finish
ASME SA 249 TP 304L Superheater Tube End
ASTM A249 GR 304L Boiler Tube Testing
ASTM A249 GR 304L Condenser Tubes Marking
Are You Looking for the Best ASTM A249 TP304L Tube Deal? If you would like an estimate immediately, send an email to kalpesh@manishasteelcentre.com.
| Size OD, Inches | ID | BW Ga. | Wall Dec-In. | Weight Lbs/Ft. |
|---|---|---|---|---|
| 1/4 | 0.210 | 25 | 0.020 | 0.0491 |
| 0.194 | 22 | 0.028 | 0.0664 | |
| 0.187 | 21 | 0.032 | 0.0745 | |
| 0.180 | 20 | 0.035 | 0.0804 | |
| 0.152 | 18 | 0.049 | 0.1052 | |
| 0.120 | 16 | 0.065 | 0.1284 | |
| 1/2 | 0.460 | 25 | 0.020 | 0.1025 |
| 0.430 | 20 | 0.035 | 0.1738 | |
| 0.402 | 18 | 0.049 | 0.2360 | |
| 0.370 | 16 | 0.065 | 0.3020 | |
| 1/8 | 0.069 | 22 | 0.028 | 0.0290 |
| 0.055 | 20 | 0.035 | 0.0336 | |
| 3/4 | 0.680 | 20 | 0.035 | 0.2673 |
| 0.652 | 18 | 0.049 | 0.3668 | |
| 0.620 | 16 | 0.065 | 0.4755 | |
| 0.584 | 14 | 0.083 | 0.5913 | |
| 3/8 | 0.319 | 22 | 0.028 | 0.1038 |
| 0.305 | 20 | 0.035 | 0.1271 | |
| 0.277 | 18 | 0.049 | 0.1706 | |
| 0.245 | 16 | 0.065 | 0.2152 | |
| 3/16 | 0.131 | 22 | 0.028 | 0.0478 |
| 5/8 | 0.555 | 20 | 0.035 | 0.2205 |
| 0.527 | 18 | 0.049 | 0.3014 | |
| 0.495 | 16 | 0.065 | 0.3888 | |
| 5/16 | 0.242 | 20 | 0.035 | 0.1039 |
| 0.214 | 18 | 0.049 | 0.1382 | |
| 0.182 | 16 | 0.065 | 0.1722 | |
| 7/16 | 0.340 | 18 | 0.049 | 0.2036 |
| 7/8 | 0.777 | 18 | 0.049 | 0.4323 |
| 0.745 | 16 | 0.065 | 0.5623 | |
| 0.635 | 11 | 0.120 | 0.9676 | |
| 1 | 0.930 | 20 | 0.035 | 0.3607 |
| 0.902 | 18 | 0.049 | 0.4977 | |
| 0.870 | 16 | 0.065 | 0.6491 | |
| 0.834 | 14 | 0.083 | 0.8129 | |
| 0.760 | 11 | 0.120 | 1.1278 | |
| 1-1/4 | 1.010 | 11 | 0.120 | 1.4480 |
Genuine ASTM A249 TP304L Tube Manufacturer in India As Per Specification
| OD (Inches) | OD (mm) | WT (Inches) | WT (mm) | Weight per Meter (kg) |
|---|---|---|---|---|
| 1/4" | 6.35 | 0.035" | 0.89 | 0.2 |
| 1/2" | 12.7 | 0.065" | 1.65 | 0.5 |
| 3/4" | 19.05 | 0.083" | 2.11 | 0.7 |
| 1" | 25.4 | 0.065" | 1.65 | 1.0 |
| 1 1/4" | 31.75 | 0.065" | 1.65 | 1.2 |
| 2" | 50.8 | 0.065" | 1.65 | 1.8 |
| 2 1/2" | 63.5 | 0.083" | 2.11 | 2.5 |
| 3" | 76.2 | 0.083" | 2.11 | 3.0 |
| 4" | 101.6 | 0.120" | 3.05 | 4.5 |
| 6" | 152.4 | 0.120" | 3.05 | 6.5 |
| Tube Size (OD x Wall Thickness) | Price Range (USD per Meter) |
|---|---|
| 3/4" x 0.083" (19.05mm x 2.11mm) | US $20.00 |
| 1" x 0.065" (25.4mm x 1.65mm) | US $22.00 |
| 1 1/4" x 0.065" (31.75mm x 1.65mm) | US $25.00 |
| 1/2" x 0.065" (12.7mm x 1.65mm) | US $15.00 |
| 4" x 0.120" (101.6mm x 3.05mm) | US $50.00 |
| 6" x 0.120" (152.4mm x 3.05mm) | US $60.00 |
| 2" x 0.065" (50.8mm x 1.65mm) | US $30.00 |
| 2 1/2" x 0.083" (63.5mm x 2.11mm) | US $35.00 |
| 3" x 0.083" (76.2mm x 2.11mm) | US $40.00 |
| 1/4" x 0.035" (6.35mm x 0.89mm) | US $11.00 |
Trusted ASTM A249 TP304L Tube Supplier in India in Custom Shapes and Types
ASTM A249 Type 304L Welded Stainless Steel Tube
ASTM A249 Grade 304L ERW Tube
ASTM A249 TP 304L Boiler Tube
ASME SA 249 TP 304L Superheater Tube
SA 249 304L SS Heat Exchanger Tube
ASTM A249 GR 304L Condenser Tubes
| Process | Temperature Range |
|---|---|
| Annealing | 1010-1120°C (1850-2050°F) |
| Pickling | - |
| Solution Annealing | 1040-1120°C (1900-2050°F) |
| Stress Relieving | 400-600°C (752-1112°F) |
| Test Type | Destructive or Non-Destructive |
|---|---|
| Tensile Test | Destructive |
| Hardness Test | Non-Destructive |
| Impact Test | Destructive |
| Ultrasonic Test | Non-Destructive |
| Visual Inspection | Non-Destructive |
| Hydrostatic Test | Destructive |
| Positive Material Identification (PMI) | Non-Destructive |
| Flaring Test | Destructive |
| Flattening Test | Destructive |
| Grade | Japanese JIS | Swedish SS | UNS No | Euronorm | Old British | GOST | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| No | Name | BS | En | |||||
| 304L | SUS 304L | 2332 | S30403 | 1.4306 / 1.4307 | X5CrNi18-10 | 304S31 | 58E | 03Х18Н11 |
| Material | Yield Properties | Tensile Properties | Temperure | HeatTreatment | Elongational %, Min |
|---|---|---|---|---|---|
| Ksi (MPa), Min. | Ksi (MPa), Min. | Min. | |||
| º F(º C) | |||||
| TP304L | 25(170) | 70(485) | 1900 (1040) | Solution | 35 |
| Grade | Density | Modulus | Electrical Resistivity (n.m) | Specific Heat 0-1000C (J/kg.K) | Mean Coefficient of Thermal Expansion (m/m/0C) | Thermal Conductivity (W/m.K) | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0-3150C | 0-1000C | at 1000C | 0-5380C | at 5000C | |||||
| 304L | 8000 | 193 | 720 | 500 | 17.8 | 17.2 | 16.2 | 18.4 | 21.5 |
| Cost Variations 5 % extra | |
|---|---|
| Export to | Delivery Time |
| Kuwait | 10 |
| France | 30 |
| Qatar | 7 |
| Philippines | 14 |
| Germany | 15-50 |
| Saudi Arabia | 7 |
| Malaysia | 10 |
| Uk | 30 |
| Netherlands | 19-20 |
| Belgium | 6-9 |
| Indonesia | 9 |
| South Africa | 25-30 |
| Bahrain | 9 |
| Singapore | 8 |
| UAE | 5 days |
| Oman | 5 |